2s
Jesteś tutaj: Start Obrady o współpracy w sektorze energetycznym (Stralsund, 27-28 maja 2015)

Strona główna

Obrady o współpracy w sektorze energetycznym (Stralsund, 27-28 maja 2015)

radni wz w straslundzie 7 20150609 1052021988W dniach 27-28.05.2015 r. w Stralsundzie odbyło się wspólne posiedzenie komisji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz Parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego na temat współpracy w sektorze energetycznym.


Pierwszego dnia, na terenie stoczni Nordic Yards odbyły się dwa panele tematyczne: Energetyka wiatrowa – offshore oraz Ochrona klimatu na poziomie gminnym. W ramach pierwszego panelu głos zabrali:

Lothar Säwert z Ministerstwa ds. Energii Meklemburgii-Pomorza Przedniego, który przedstawił prezentację na temat technologii energetyki wiatrowej offshore w niemieckim regionie Morza Bałtyckiego. W swoim wystąpieniu przedstawił znaczenie, podstawy prawne oraz sytuację i planowanie w odniesieniu do wyłącznych stref ekonomicznych w Niemczech oraz wód przybrzeżnych Meklemburgii-Pomorza Przedniego

Stefan Sprunk, przedstawiciel Nordic Yards, przedstawił pokrótce strukturę firmy oraz pokazał wszystkie lokalizacje stoczni i zakres ich działania. W swojej prezentacji pt.: „Technologia energetyki wiatrowej offshore – konwersja i przyszłość stoczni” przedstawił również budowę platform konwerterów i fundamentów offshore.

• Burkhard Schuldt, Prezes Spółki Gicon/ESG Edelstahl und Umwelttechnik Stralsund GmbH, przedstawił prezentację nt. pływających konstrukcji/fundamentów offshore dla turbin wiatrowych. Wyjaśnił zasady instalacji, korzyści ekologiczne związane z technologią montażu konstrukcji oraz przebieg procesu od projektu, poprzez sprawy formalno-prawne, ubezpieczenie oraz finansowanie, aż do realizacji.

Drugi panel obejmował dwie prezentacje:

Saskia Schütt, Manager ds. Ochrony Klimatu, przedstawiła Koncepcję na rzecz Ochrony Środowiska Hanzeatyckiego Miasta Stralsund i jego otoczenia, która w ogólnym kontekście stanowi zbiór działań oraz pomoc planistyczną, które zostały przygotowane w celu realizacji celów Rządu Federalnego na płaszczyźnie komunalnej. Podstawowe działania to m. in. opracowywanie pomysłów projektowych w celu realizacji działań, włączenie zespołów roboczych i partnerów sieciowych oraz pozyskiwanie i motywowanie partnerów i aktywnych osób/podmiotów. Istotne jest również ustalanie zakresów odpowiedzialności, ram czasowych, kosztów, wsparcie przy realizacji i przekazywanie informacji o uzyskanych rezultatach.

Harald Sauter, Prezes SWS Natur GmbH przedstawił referat nt. wykorzystywania biometanu, jako wkładu dla zrównoważonego rozwoju regionalnego na przykładzie przedsiębiorstwa SWS Natur GmbH, które założone zostało w wyniku transformacji sektora energetycznego. Pan Sauter wyjaśnił możliwości zastosowania biometanu, przedstawił technologię wytwarzanie biometanu, jego transportowanie oraz zastosowanie w elektrociepłowniach. Wyjaśniając możliwości dostosowania do istniejących już systemów i sieci przedstawił przykład obejmujący planowanie, budowę i użytkowanie biogazowni 350 Nm³/h z obróbką biometanu oraz budowa i użytkowanie 3 x 1 elektrociepłowni blokowych mw z zakładem biometanu. Korzyści instalacji to m. in. obniżenie kosztów wytwarzania ciepła, ponadproporcjonalne uznanie ciepła z energii odnawialnych zgodnie z ustawą o produkcji ciepła z energii odnawialnych, tłumienie wahań cenowych na rynku surowców kopalnianych poprzez inną strukturę kosztów oraz długofalowa redukcja emisji CO2 w mieście Stralsund. Następnie uczestnicy mieli okazję zwiedzić Zakłady produkcji biometanu SWS Natur GmbH.

W spotkaniu udział wziął również Christian Pegel, Minister ds. Energii, Infrastruktury i rozwoju Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego


Obrady drugiego dnia, na zaproszenie Rektora odbyły się w Wyżej Szkole Zawodowej w Stralsundzie. Prof. dr inż. Falk Höhn, Rektor uczelni, powitał uczestników spotkania oraz prezentując strukturę i funkcjonowanie Wyżej Szkole Zawodowej w Stralsundzie przedstawił najlepsze strony uczelni oraz ofertę studiów, w tym kierunki międzynarodowe. W tym panelu – obejmującym zagadnienia z zakresu badań naukowych i kształcenia w dziedzinie energii – głos zabrał również prof. dr inż. Thomas Luschtinetz z Instytutu Systemów Energii Odnawialnych referując temat „Badania w zakresie energii w Instytucie Systemów Energii Odnawialnych”. Prezentacja obejmowała obszary dydaktyczne i badawcze dla „energii odnawialnych”.
Ostatni panel tematyczny obejmował zagadnienia związane z aktualnymi kierunkami rozwoju polityki energetycznej. W tej części referentami byli:

Jolanta Wójcik-Niedzielska, przedstawicielka Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, która pokrótce przedstawiła proces transformacji energetycznej w Polsce zakładający stopniową ewolucję i dywersyfikację koszyka energetycznego. Rozwój wykorzystania OZE jest jednym z najważniejszych kierunków Polityki energetycznej Polski do 2030 r., dokumentu strategicznego, wskazującego najważniejsze kierunki modernizacji polskiej energetyki. Pani Wójcik-Niedzielska podkreśliła, iż nowoprzyjęta ustawa o OZE (4 maja 2015 r. weszła w życie) pozwoli konsekwentnie rozwijać w Polsce źródła energii odnawialnych, jednocześnie ograniczając koszty funkcjonowania systemu. Ustawa ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju OZE poprzez kompleksowe rozwiązania porządkujące system wsparcia dla poszczególnych technologii i wspierające rozwój jednostek wytwórczych o najniższym koszcie wytworzenia energii. Nowe przepisy mają umożliwić stabilizację na rynku energii elektrycznej (w tym z OZE) i zwiększyć poziom przewidywalności systemu. Powinno to ułatwić podejmowanie decyzji inwestycyjnych przez przedsiębiorców i instytucje finansowe.

Marzena Budnik-Ródź, Kierownik Biura Polityki Energetycznej w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Zachodniopomorskiego przedstawiła prezentację pt.: Polityka energetyczna Pomorza Zachodniego – strategie, finansowanie, planowane inwestycje. Samorząd województwa prowadzi politykę rozwoju na podstawie strategii rozwoju, przy pomocy programów służących osiąganiu celów polityki rozwoju, z wykorzystaniem środków publicznych. W Strategii Rozwoju Województwa problematyce energetycznej poświęcone zostały dwa cele kierunkowe: rozwój infrastruktury energetycznej oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. W Programie rozwoju sektora energetycznego w województwie zachodniopomorskim do 2015 r. z częścią prognostyczną do 2030 r. problematyce OZE poświęcony został cel strategiczny „Rozwój odnawialnych źródeł energii oraz innych technologii wytwarzania energii przyjaznych środowisku”, w ramach którego najważniejsze cele kierunkowe to modernizacja i rozbudowa sieciowej infrastruktury energetycznej umożliwiająca przyłączanie nowych OZE, rozwój energetyki odnawialnej, oraz ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko. Pani Budnik-Ródź pokazała udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych w całkowitej produkcji energii w województwie zachodniopomorskim oraz porównała udział energii z OZE w poszczególnych województwach. Przedstawiła również scenariusze dla poszczególnych rodzajów energii ze źródeł odnawialnych i podkreśliła, iż Województwo Zachodniopomorskie jest liderem rozwoju OZE – przy mocy zainstalowanej 1178,174 MW.

Witold Kępa, Pełnomocnik Wojewody ds. Bezpieczeństwa Energetycznego przedstawił referat nt. energetyki regionu zachodniopomorskiego. Podkreślił, iż województwo zachodniopomorskie „eksportuje” około 40 % produkcji energii elektrycznej poza swój obszar i jest liderem w wielkości mocy i produkcji energii odnawialnej z elektrowni wiatrowych. Niemal jedna trzecia mocy źródeł wiatrowych zlokalizowanych jest w województwie zachodniopomorskim. Zaznaczył również, iż podstawowe problemy energetyczne województw wynikają z niedostatecznej rozbudowy systemu elektroenergetycznego najwyższych napięć oraz złego stanu technicznego znacznej części istniejącej infrastruktury energetycznej szczególnie linii i stacji energetycznych średnich napięć.

Dr Graham Butt, Przedstawiciel Ministerstwa ds. Energii Meklemburgii-Pomorza Przedniego przedstawił sytuację w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, czyli koncepcję energetyczno-polityczną kraju związkowego oraz przyszłe działania. Podkreślił, iż Meklemburgia-Pomorze Przednie jest trzecim krajem związkowym w rankingu odnawialnych źródeł energii 2014 i rozwój wykorzystywania energii wiatru w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wzrasta z każdym rokiem. Na podstawie badań przeprowadzonych przez instytut HIERO ustalono, że w 2014 r. w Meklemburgii-Pomorzu Przednim było około 13.700 osób zatrudnionych w 441 przedsiębiorstwach (producenci, poddostawcy, usługodawcy) z branży odnawialnych źródeł energii. Cele koncepcji energetyczno-politycznej, to przede wszystkim wydajność energetyczna, jako cel strategiczny w przedsiębiorstwach, gminach i placówkach życia publicznego, ale także dla mieszkańców, czyli rozwijanie świadomości dla wydajności energetycznej i oszczędzania energii. Istotne są również sieci, czyli ograniczenie rozbudowy sieci do tego, co konieczne oraz gwarancja bezpieczeństwa systemu i bezpieczeństwa dostaw energii, a także redukcja kosztów. Należy również wziąć pod uwagę wzmocnienie stosowanych podstaw oraz skupiających się na zastosowaniu badań, w szczególności w obszarach zbiorników, sieci, energii wiatru i bioenergii; rozbudowa oferty edukacyjnej w obszarze technik energetycznych oraz dofinansowanie badań towarzyszących w zakresie wydajności energetycznej, geotermii oraz udostępniania danych energetycznych i przestrzennych.

W ramach tematyki dotyczącej współpracy Centów ds. Energii Odnawialnych wystąpili:

Radosław Gluba z Ministerstwa ds. Energii Meklemburgii-Pomorza Przedniego, który przedstawił program współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/Polska 2014-2020 i możliwości wsparcia transgranicznych projektów kooperacyjnych. Przedstawił Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne – Perspektywa finansowa 2014-2020.

Falk Roloff-Ahrend z Krajowego Centrum Energii Odnawialnych GmbH LEEA w Neustrelitz przedstawił referat dot. INTERREG VA 2014-2020 – Współpraca polsko-niemiecka w obszarze energii źródeł odnawialnych. Przedstawił Program Współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska, którego cel opiera się na transnarodowym zrzeszaniu i realizacji w drodze projektów wspólnych przedsięwzięć w kierunku utworzenia systematycznej sieci współpracy energetycznej. Poprzez razem uzgodnione działania na płaszczyźnie lokalnej tworzona jest po raz pierwszy pod jednym dachem, w sposób zaangażowany i transparentny, wspólna platforma współpracy dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Brandenburgii i Polski poświęcona źródłom energii odnawialnych, która to ma za zadanie, doprowadzić w całym regionie nadmorskim do większej akceptacji dla energii odnawialnych oraz dla ochrony klimatu i środowiska. W tym celu należy zrzeszyć ze sobą centra kompetencji, które to prowadzą nie tylko działania uświadamiające i informacyjne, ale także wspierają ich aktywną realizację.

Na zakończenie posiedzenia przedstawiony został film promocyjny Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, jako zwiastun tematyki przyszłorocznego wspólnego posiedzenia komisji po stronie polskiej. Następnie Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Jerzy Kotlęga, w imieniu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zaprosił przedstawicieli komisji Parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego na kolejne posiedzenie, które planowane jest kwiecień/maj 2016.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie: >>>

Sporządziła
Monika Goździewska

W celu realizacji usług i funkcji na witrynach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w urządzeniu wyświetlającym stronę internetową. Mogą Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących zapamiętywania plików cookies. Więcej szczegółów w Polityce plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information